1st(1st leg) | Pyunik FC | - | HJK Helsinki | 3:1 (1:1) | ||
2nd (2nd leg) | HJK Helsinki | - | Pyunik FC | 5:2 (1:1, 3:1) aet | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 14:00 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 16:30 | Winner: HJK Helsinki | ||||
1st(1st leg) | Neftçi PFK | - | Lokomotiv Sofia | 2:1 (0:1) | ||
2nd (2nd leg) | Lokomotiv Sofia | - | Neftçi PFK | 6:0 (3:0) | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 14:30 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 17:30 | Winner: Lokomotiv Sofia | ||||
1st(1st leg) | Maccabi Haifa | - | Partizan | 0:1 (0:1) | ||
2nd (2nd leg) | Partizan | - | Maccabi Haifa | 3:1 (1:1) | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 15:30 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 18:00 | Winner: Partizan | ||||
1st(1st leg) | Hutnik Kraków | - | Khazri Buzovna | 9:0 (2:0) | ||
2nd (2nd leg) | Khazri Buzovna | - | Hutnik Kraków | 2:2 (2:1) | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 16:00 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 14:00 | Winner: Hutnik Kraków | ||||
1st(1st leg) | Lantana Tallinn | - | ÍBV Vestmannaeyjar | 2:1 (0:0) | ||
2nd (2nd leg) | ÍBV Vestmannaeyjar | - | Lantana Tallinn | 0:0 (0:0) | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 16:00 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 19:00 | Winner: Lantana Tallinn | ||||
1st(1st leg) | Dinamo-93 Minsk | - | Tiligul Tiraspol | 3:1 (3:0) | ||
2nd (2nd leg) | Tiligul Tiraspol | - | Dinamo-93 Minsk | 1:1 (0:1) | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 16:00 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 16:00 | Winner: Dinamo-93 Minsk | ||||
1st(1st leg) | Beitar Jerusalem | - | Floriana FC | 3:1 (3:0) | ||
2nd (2nd leg) | Floriana FC | - | Beitar Jerusalem | 1:5 (0:3) | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 16:30 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 17:00 | Winner: Beitar Jerusalem | ||||
1st(1st leg) | KF Teuta Durrës | - | 1. FC Košice | 1:4 (1:1) | ||
2nd (2nd leg) | 1. FC Košice | - | KF Teuta Durrës | 2:1 (0:0) | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 16:30 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 16:00 | Winner: 1. FC Košice | ||||
1st(1st leg) | Slavia Sofia | - | Inkaras Kaunas | 4:3 (2:2) | ||
2nd (2nd leg) | Inkaras Kaunas | - | Slavia Sofia | 1:1 (1:0) | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 16:30 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 16:30 | Winner: Slavia Sofia | ||||
1st(1st leg) | FK Bečej | - | NK Mura Murska Sobota | 0:0 (0:0) | ||
2nd (2nd leg) | NK Mura Murska Sobota | - | FK Bečej | 2:0 (1:0) | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 16:30 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 16:30 | Winner: NK Mura Murska Sobota | ||||
1st(1st leg) | FK Zalgiris | - | Crusaders FC | 2:0 (0:0) | ||
2nd (2nd leg) | Crusaders FC | - | FK Zalgiris | 2:1 (0:1) | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 16:30 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 19:30 | Winner: FK Zalgiris | ||||
1st(1st leg) | FC Jazz Pori | - | GÍ Gøta | 3:1 (1:0) | ||
2nd (2nd leg) | GÍ Gøta | - | FC Jazz Pori | 0:1 (0:0) | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 16:30 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 19:00 | Winner: FC Jazz Pori | ||||
1st(1st leg) | Haka Valkeakoski | - | FC Flora | 2:2 (0:1) | ||
2nd (2nd leg) | FC Flora | - | Haka Valkeakoski | 0:1 (0:1) | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 16:30 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 16:00 | Winner: Haka Valkeakoski | ||||
1st(1st leg) | ND HIT Gorica | - | Vardar Skopje | 0:1 (0:1) | ||
2nd (2nd leg) | Vardar Skopje | - | ND HIT Gorica | 2:1 (1:1) | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 17:00 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 19:00 | Winner: Vardar Skopje | ||||
1st(1st leg) | FC Zimbru | - | Hajduk Split | 0:4 (0:2) | ||
2nd (2nd leg) | Hajduk Split | - | FC Zimbru | 2:1 (0:0) | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 17:00 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 19:00 | Winner: Hajduk Split | ||||
1st(1st leg) | Jeunesse Esch | - | Legia Warszawa | 2:4 (2:3) | ||
2nd (2nd leg) | Legia Warszawa | - | Jeunesse Esch | 3:0 (1:0) | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 18:00 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 18:00 | Winner: Legia Warszawa | ||||
1st(1st leg) | Anorthosis Famagusta | - | Shirak FC | 4:0 (0:0) | ||
2nd (2nd leg) | Shirak FC | - | Anorthosis Famagusta | 2:2 (1:1) | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 18:00 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 15:00 | Winner: Anorthosis Famagusta | ||||
1st(1st leg) | Croatia Zagreb | - | KF Tiranë | 4:0 (2:0) | ||
2nd (2nd leg) | KF Tiranë | - | Croatia Zagreb | 2:6 (2:3) | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 19:00 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 16:30 | Winner: Croatia Zagreb | ||||
1st(1st leg) | B71 Sandoy | - | APOEL Nikosia | 1:5 (1:4) | ||
2nd (2nd leg) | APOEL Nikosia | - | B71 Sandoy | 4:2 (1:2) | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 19:00 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 18:00 | Winner: APOEL Nikosia | ||||
1st(1st leg) | Sliema Wanderers | - | FC Margveti | 1:3 (0:1) | ||
2nd (2nd leg) | FC Margveti | - | Sliema Wanderers | 0:3 (0:1) | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 19:00 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 14:45 | Winner: Sliema Wanderers | ||||
1st(1st leg) | Newtown AFC | - | Skonto FC | 1:4 (0:1) | ||
2nd (2nd leg) | Skonto FC | - | Newtown AFC | 3:0 (1:0) | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 19:00 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 16:30 | Winner: Skonto FC | ||||
1st(1st leg) | Dinamo Tbilisi | - | CS Grevenmacher | 4:0 (1:0) | ||
2nd (2nd leg) | CS Grevenmacher | - | Dinamo Tbilisi | 2:2 (1:0) | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 19:00 | 2nd (2nd leg): 23/07/1996 18:30 | Winner: Dinamo Tbilisi | ||||
1st(1st leg) | Portadown FC | - | Vojvodina | 0:1 (0:1) | ||
2nd (2nd leg) | Vojvodina | - | Portadown FC | 4:1 (2:0) | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 20:00 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 16:30 | Winner: Vojvodina | ||||
1st(1st leg) | Bohemian FC | - | Dinamo Minsk | 1:1 (1:0) | ||
2nd (2nd leg) | Dinamo Minsk | - | Bohemian FC | 0:0 (0:0) | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 20:00 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 16:00 | Winner: Dinamo Minsk | ||||
1st(1st leg) | ÍA Akranes | - | Sileks Kratovo | 2:0 (1:0) | ||
2nd (2nd leg) | Sileks Kratovo | - | ÍA Akranes | 1:0 (1:0) | ||
1st(1st leg): 17/07/1996 21:00 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 16:00 | Winner: ÍA Akranes | ||||
1st(1st leg) | Barry Town FC | - | FC Dinaburg | 0:0 (0:0) | ||
2nd (2nd leg) | FC Dinaburg | - | Barry Town FC | 1:2 (0:1) | ||
1st(1st leg): 18/07/1996 19:30 | 2nd (2nd leg): 23/07/1996 16:00 | Winner: Barry Town FC | ||||
1st(1st leg) | St Patrick's Athletic | - | Slovan Bratislava | 3:4 (1:3) | ||
2nd (2nd leg) | Slovan Bratislava | - | St Patrick's Athletic | 1:0 (0:0) | ||
1st(1st leg): 18/07/1996 19:45 | 2nd (2nd leg): 24/07/1996 18:00 | Winner: Slovan Bratislava | ||||